Mióta foglalkozol fenntarthatósági kérdésekkel, és mi motivált arra, hogy ezen a területen mélyítsd el a tudásod?
Huszonkét évig dolgoztam nemzetközi vállalati környezetben, ahol már a 2010 előtt fókuszba került a fenntarthatóság, így több mint 15 éve foglalkozom ESG témákkal, bár akkoriban ezt még nem így hívták, és a keretrendszer sem volt ennyire kiforrott. Könnyen azonosultam a fő elvekkel, mert mindig is úgy gondoltam, hogy a vállalatok környezeti hatásának csökkentése, a pozitív társadalmi hatások elérésére való törekvés, és összességében a fenntarthatósági szempontból is felelős vállalatvezetés alapvető kötelesség. A fenntarthatóság nem egy különálló terület, hanem olyan felelős szemlélet, amely szerves része a jó üzleti működésnek – és ebben szeretnék érdemi szerepet vállalni.
Milyen szerepkörökben dolgoztál korábban, amelyek megalapozták az ESG szemléletedet?
A kereskedelmi ingatlanpiacon belül a francia tulajdonú, főként, de nem kizárólag európai országokban jelenlévő Nhood ingatlanszolgáltató vállalat magyarországi leányvállalatánál és annak jogelődjeinél dolgoztam üzemeltetés, marketing, CSR és belső kommunikáció területein, ezekben a szerepkörökben közvetlenül foglalkoztam társadalmi hatásokkal, közösségépítéssel és stakeholder dialógusokkal, környezeti területen kibocsátáscsökkentési, energiahatékonysági, hulladékkezelési és biodiverzitási projektekkel, ezeknek a hiteles bemutatásával, tanúsításokkal, riportokkal – ezek mind megalapozták a holisztikus ESG szemléletemet, amit most vezetőként a jelenlegi pozíciómban is képviselek. Nagyon fontosnak tartom és mindig hangsúlyozom az együttműködés, a szakmai párbeszéd jelentőségét, ezért több szakmai szervezetben is évek óta aktívan részt veszek, pl. a HuGBC-ben felügyelőbizottsági tag, zéró karbon nagykövet és ESG munkacsoport tag vagyok – ez egy oda-vissza ható inspiráció, ami előre visz.
Jelenleg a Gránit Pólus Csoportnál milyen fő ESG-témákon dolgozol, és ezek hogyan jelennek meg a bevásárlóközponti működés szintjén?
A Gránit Pólus Csoportnál az ESG már a vállalati gondolkodás része, beépült a különböző szakterületek stratégiai irányelveibe. A környezeti témák közül fókuszterületeink közé tartozik az energiahatékonyság és a dekarbonizáció, valamint a fenntarthatósági szemlélet mélyítése a bérlői kapcsolatokban és napi működésben. A Westend teljes épületegyüttese például már ma is közel 70%-ban megújuló energiával működik, és folyamatosan dolgozunk a működési karbonlábnyom további csökkentésén. A társadalmi értékteremtési stratégiánk fontos eleme a szemléletformálás és a tudásmegosztás, de az inklúzív, sokszínű, befogadó környezet, és a pszichológiai biztonság megteremtésén is aktívan dolgozunk. Azt mondhatom, hogy fantasztikus csapatunk van, értik és érzik ezeknek a területeknek a fontosságát, s ez meglátszik az eredményeinken is.
Hogyan látod az MBSZ ESG munkacsoport jelenlegi helyzetét és lehetőségeit?
Az MBSZ ESG munkacsoportban az elmúlt években értékes szakmai párbeszédek és aktív munka indult el, emellett egyre nagyobb az érdeklődés a terület iránt. Látom benne a lehetőséget, hogy egy tudásmegosztó és inspiráló szakmai műhellyé váljon, ahol a piaci szereplők közösen értelmezik a szabályozási elvárásokat, és gyakorlati megoldásokat osztanak meg egymással.
Milyen célokat fogalmaztál meg vezetőként a következő időszakra – milyen területekre szeretnél különösen hangsúlyt helyezni?
Elsődleges célom, hogy az MBSZ tagsága a munkacsoport aktivitásán keresztül valódi értéket kapjon: gyakorlati tudást, benchmarking lehetőségeket, valamint szakmai kapcsolódást. Kiemelten fontosnak tartom, hogy közösen értelmezzük az ESG-hez kapcsolódó szabályozások aktuális ingatlanpiaci vonatkozásait, emellett szeretném, ha a munkacsoport aktívan hozzájárulna a fenntarthatóság integrálásához a napi üzemeltetésben, fejlesztésekben és befektetési döntésekben is. Ennek része az iparági jó gyakorlatok feltérképezése és megosztása, a szabályozási és piaci trendek közérthető bemutatása, valamint az iparági ESG-felmérések és közös mutatók kialakítása, hogy eredményeinket mérni, összehasonlítani és bemutatni tudjuk. Emellett külön figyelmet szeretnék fordítani a bérlői együttműködés erősítésére és az ESG-kommunikáció tudatos fejlesztésére is.