A program kapcsán interjút készítettünk Lak Tiborral melyet itt olvashattok:
Miről szól a jövő vezetői programsorozat?
A BCSDH (Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért) gondolatmenete, hogy a jövő kihívásaiból egyre nagyobb mértéket képviselnek a fenntarthatósági kihívások, így a céljuk, hogy olyan vezetőket képezzenek, akik ismerik a vállalati fenntarthatóság komplex rendszerét és saját területükön ezen elvek alapján hozzák meg döntéseiket.
Kik vettek részt a programon?
A program 35 fős maximális létszámmal fut minden évben (idén a 11. alkalommal valósult meg). 34 fő vállalati oldalról érkezik, jellemzően tíz év feletti szakmai tapasztalattal és érdeklődéssel az ESG szemlélet iránt, míg 1 fő felősoktatási intézményből jön ösztöndíjprogram keretében. Mivel nagyon színes volt a csapat (értékesítő, tanácsadó, termelési vezető, jogi vezető, pénzügyi vezető, brand menedzser stb.), így a közös munkák során jó volt látni az eltérő tapasztalatból és háttérből adódó eltérő gondolkodásmódot, amiből mindig tanulni lehet.
Ez egy 10 alkalmas programsorozat. Hogyan nézett ki egy-egy nap?
A programsorozat egyes napjain egy-egy kiemelt téma került a fókuszba, mint például a környezeti felelősségvállalás, a felelős vállalatirányítás, a fenntartható innováció, a partnerség az érintett és érdekelt felekkel, az etikus és átlátható vállalati működés vagy az alapértékek tisztelete. Az egész napos programok menetrendje hasonló struktúrában épült fel. Jellemzően 20-30 perces blokkokban számos előadó érkezett különböző cégektől, szervezetektől, akik az adott napi témához kapcsolódó példákat, esettanulmányokat, tanulmányokat mutattak be. Az előadások mellett kerekasztal beszélgetések, illetve cégek által hozott valós problémák megoldására irányuló kiscsoportos ötletelések is voltak. A helyszíneket egy-egy BCSDH tagvállalat biztosította, így több esetben gyárlátogatás vagy az Euroapi esetében kutatóközpont látogatás is a program része volt. Minden napot a helyszínt biztosító cég vezetőjével történő beszélgetés zárt, ahol rendkívül változatos kérdésekre meglepően őszinte válaszokat hallhattunk.
Ki tudnál emelni néhány példát, amely meghatározó momentum volt a képzés során?
Nagyon sok jó és gondolatébresztő prezentáció volt, számos használható és követhető ötlettel. Ha párat ki kellene emelni, akkor talán a következőket említeném. Érdekes volt hallgatni a Corvinus Egyetem előadóját az ökológiai közgazdaságtanról, ahol szó volt a tulajdonon helyett a megosztáson alapuló gazdaságról, vagy az ökomodernizáció korlátairól, mint például a visszapattanó hatás (pl. kibocsátáscsökkenés miatt megnövelt fogyasztás, amely hatásaként a szumma kibocsátás mégis több). Kiváló előadást tartott az Eisberg ügyvezetője a klímaváltozás okozta változásokról, hogy hogyan kell összehangolni a vevők megrendelésállományát a mezőgazdaság egyre kiszámíthatatlanabb termésátlagaival. A Nestlé ügyvezetője a vezetői interjú keretében mesélt életútjáról, hogy hány különböző országban (más-más kontinensen is) dolgozott az elmúlt évtizedekben, és hogyan adódtak hozzá a napi kihívásokhoz az egyes országokban tapasztalt eltérő kulturális szokások. Kiemelném azt is, hogy a karbontudatosság nemcsak szavakban jelent meg a programsorozat során. Minden alkalommal, minden résztvevőnek meg kellett adnia, hogy honnan és milyen közlekedési eszközzel érkezett az adott helyszínre. Ebből meghatározták a rendezvények karbonlábnyomát, és ennek ellensúlyozása érdekében egy non-profit szervezet – a program során részletes prezentációt mutatott be a működésről - iskolák és óvodák udvarán ültet el gyümölcsfákat országszerte.
A képzés része volt egy csoportmunka során készítendő szakmai anyag és annak prezentálása egy szakmai zsűri előtt. Mondanál erről pár szót?
Idén kiemelt téma volt az emberi érték, így ebben a témakörben volt három megadott téma, amelyből a csapatoknak választani kellett, és a gyakorlatban használható, működőképes megoldási javaslattal előállniuk. A mi csapatunk a kiégés témakörét választotta, és erre keresett olyan megoldást, amely minél szélesebb körhöz el tud érni, ugyanakkor figyelembe veszi a téma érzékenységét személyes és jogi (GPDR) oldalról is. A felvázolt megoldással a csapatunk megosztott első helyet ért el.